luni, 20 iulie 2009

Liga I, etapa a 16-a: FC Arges - Otelul 3-2

După ce au fost conduşi cu 2-0, piteştenii au izbutit să revină spectaculos, învingând cu 3-2.

Gazdele au început mai bine partida, având şi primul
şut pe poartă, prin Dulcea, în minutul 10. După un sfert de oră, gălăţenii au început să puna presiune pe poarta lui Boşneag, şuturile lui Iorga (16’) şi Vitaici (20’) anunţând parcă golul înscris de Tănasă în minutul 21: lovitură de cap după o centrare venită de pe partea dreaptă, de la Iorga. După 8 minute, acelaşi Tănasă dubla avantajul oaspeţilor, tot printr-o lovitură de cap. Gălăţenii îşi puteau majora avantajul, mai ales prin şutul lui Nicolic, din 17 metri, care a lovit bara transversală. Cu 6 minute înainte de final, gazdele au redus din diferenţă, Kamara înscriind după ce, iniţial, Năstăsie şutase în bară.

După pauză, piteştenii au jucat mai montaţi, încă din primele minute având ocazii la poarta lui Kolev. Năstăsie a fost foarte aproape de gol în minutul 51, plonjonul său cu capul, din 6 metri, trecând milimetric pe lângă poartă. Atacurile au continuat, iar în minutul 65 au dat roade, Tameş egalând cu un şut plasat de la 17 metri. Cu doar 2 minute înainte de final, căpitanul Tănase a adus victoria, cu un şut la colţul scurt.

FC ARGEŞ – OŢELUL GALAŢI 3-2 (1-2)
Au marcat: Kamara 39’, Tameş 65’, Tănase 88’ / Tănasă 21’, 29’

FC Argeş: Boşneag - M. Stan (Ghiţă 66’), Cazan, Bazzi, Poenaru - V. Stan, I. Tameş, Năstăsie (Doman 90’), Tănase (cpt) – Dulcea (Voiculeţ 58’), Kamara
Antrenor: Ionut Badea

Oţelul: Kolev - Cârjă, Sârghi, Sg. Costin, Râpă – Viglianti (R. Stancu 87’), Bourceanu, Vitaici, Iorga - M. Tănasă, Nikolici
Antrenor: Petre Grigoras